Veter polarnega kroga 1. del
Četrtek, 23. junij 2022
Severnoevropski staroselci
Neskončno potovanje vetra je še kako občutiti na severu Evrope, sploh v polarnem krogu. Užitek je občudovati neskončne tajge, ki jih tvorijo manjše breze in borovci ter čiste reke in jezera. Narava je živa: polna mahov, gozdnih sadežev (brusnic, borovnic …) in čudovitih rožic – izstopajo izjemno lepe praproti. Zaradi segrevanja ozračja se topi permafrost, kar je vidno ob prehodu v tundro, kjer je rastja manj, več je močvirnatega sveta, jelenov pa še vedno veliko …
Veter je močan in pripoveduje zgodbo o staroselcih - Samijih, ki se imenujejo otroci Sonca. So nomadsko ljudstvo, ki sledi svojim severnim jelenom – hkrati pa živijo v harmoniji z naravo.
Severni jeleni se prosto pasejo kljub temu, da vsak jelen pripada nekomu, in videti je bilo precej mladičev – letno pa ohranjajo število 200.000 jelenov. Jeleni predstavljajo glavni del prehrane, vendar običajen obrok vsebuje tudi ribe in zelenjavo. Kože ustrojijo v usnje, rogovje pa uporabijo za različne praktične izdelke. Njihova tradicionalna noša je zelo lepa, močnih barv rdeče, zelene, modre, rumene. Tradicionalna bivališča se imenujejo kote – znotraj katerih je ognjišče – vse je vedno v krogu – kot življenjski cikel.
V kraju Inari je etnografski muzej Laponcev, kjer je predstavljeno njihovo življenje skozi letne čase in je vreden ogleda. Pripada jim velik poklon in spoštovanje, da so uspeli ohraniti svoje vrednote. Kot ljudje so svetle polti in manjše rasti – danes tudi imajo možnost šolanja in študija v svojem jeziku, kar je velik napredek. Se pa raje držijo bolj zase.
Laponska ali Lappland označuje kulturno pokrajino – kjer lahko prebivalci prosto prehajajo po severnem delu Skandinavije (Finska, Norveška in Švedska), ločeni so le od polotoka Kola v Rusiji. Samiji imajo v lasti 10 % naravnih virov, na Finskem lahko uporabljajo 36 % površin, ki so pašne površine za jelene. Imajo 65 združenj in različne jezike. Samiji imajo svojo zastavo, himno, celo parlament v Karasjoku (Norveška), kjer zasedajo predstavniki iz različnih regij in podajajo svoja mnenja ter imajo svoj glas v vladi.
Včasih pozabimo, da je bila Laponska med 2. Svetovno vojno bojišče, da je nemška vojska poskušala ustaviti zaveznike s požigom celotne Laponske. Rovaniemi, glavno mesto Laponske province je bilo na novo zgrajeno po načrtih slavnega arhitekta Alvara Alte – ulice so postavljene v obliki rogovja severnih jelenov – izstopajo kongresni center, gledališče in knjižnica.
Vreme je pestro in se ves čas spreminja, tako da je treba imeti topla oblačila in zaščito pred dežjem (dežnik ne pomaga kaj dosti).
Za boljšo predstavo lahko poslušate pesem staroselcev večno potovanje z izvirnimi fotografijami ter zvok Yoik vetra
zapisala Helena Cesar
(se nadaljuje ...) 2. del bo govoril o jerebiki, trolih in rorbujih --- klik na povezavo
Junij 2022
Nazaj